Чин дів: нова інструкція Апостольського Престолу «Ecclesiae Sponsae Imago»

C моменту публікації 31 травня 1970 року блаженним Папою Павлом VI Чину посвячення дів пройшло майже 50 років, і в 2016 році в світі налічувалося понад п’ять тисяч посвячених дів. Після цього літургійного документа надання цього посібника – перша публікація Апостольського Престолу, що описує суть і дисципліну цієї форми церковного життя.

Конгрегація інститутів богопосвяченого життя оприлюднила 4 липня 2018 р. інструкцію «Ecclesiae Sponsae Imago» («Образ Церкви-Невісти») про чин дів. Причиною публікації документа став розвиток цієї форми богопосвяченого життя в усьому світі. «Ecclesiae Sponsae Imago» підсумок соборних роздумів у відповідь на запити численних єпископів і самих посвячених дів, що надійшли в останні роки до ватиканської Конгрегації, і вказівки, що стосуються покликання і свідчення богопосвячених дів.

Ця форма церковного життя заснована на новозавітних згадках про те, що вже в апостольських громадах були жінки, які обрали дівоцтво як постійний життєвий статус, щоб з нерозділеним серцем служити Господу. Поряд з іншими формами аскетичного життя дівоцтво поступово поширювалося по всіх землях, де було проповідувана християнство, поступово набуваючи рис офіційно визнаного статусу в Церкві. Посилаючись на апостола Павла, Святі Отці Церкви наділяли посвячених Богу дів титулом Христових наречених, які належать Церкві. Батьки бачили в дівах відображення образу Церкви: діви, бо вона зберігає недоторканною віру, дружини, бо вона невід’ємно пов’язана з Христом, і матері, оскільки воскреслий Христос породжує в ній нове життя у Святому Дусі. Починаючи з VI століття вступ в чин дів став відбуватися за допомогою урочистого обряду під предстоятельством єпархіального єпископа.

В середні віки, із затвердженням чернецтва і за низкою складних історичних і культурних причин, посвячені діви поступово стали об’єднуватися в монастирі і ідентифікуватися з жіночим самітницьким життям. Обряд посвячення дів використовувався тоді лише в деяких монастирях. Належність до чернечій спільноті прийшла на зміну укоріненню в єпархіальній спільноті, характерній для святоотцівської епохи. За небагатьма винятками така ситуація тривала аж до Другого Ватиканського собору. Імпульс до церковного оновлення, який передував Собору, пробудив нове зацікавлення і до обряду посвячення дів і став передумовою для його перегляду. 31 травня 1970 року Священна конгрегація по Божественному культу оприлюднила новий Чин посвячення дів.

Інструкція «Ecclesiae Sponsae Imago» складається з трьох частин. У першій частині йдеться про харизму, духовне обличчя і способі життя жінок, що становлять чин дів. У другій частині підкреслюється церковне значення цієї форми богопосвяченого життя, її місце в помісній і у Вселенській Церкві. Третя частина виявляє принципи і критерії для розпізнавання покликання до цієї форми богопосвяченого життя.

Джерело

Невіста Христова

Одна з українських дів, посвячених Богу, під час св. Меси
Одна з українських дів, посвячених Богу, під час св. Меси

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.